en lezzetli tariflerin adresi

Rulo Köfte Tarifi

Rulo Köfte MALZEMELER

750 gr kıyma
2-3 dilim bayat ekmek içi
1 havuç4 yumurta
1 baş soğan
1 su bardağı iç bezelye
2 çorba kaşığı pirinç unu
Tuz, karabiber

Rulo Köfte HAZIRLANIŞI

1- Soğan soyulup rendelenir. Kıymaya rendelenmiş soğan, ufalanmış ekmek içi konur. Pirinç unu, yumurta, tuz, karabiber katılıp et macun gibi oluncaya kadar yoğrulur.

2- Alüminyum folyo kağıdının üzerine kıyma dikdörtgen şeklinde yaydırılır. Havuç fındık büyüklüğünde parçalara bölünür.

3- Bezelye ve havuç bir kapta su ile birlikte haşlanır. Havuçlar yumuşayınca ateşten alınıp suyu süzdürülür. Yumurtalar da ayrı bir kapta haşlanır ve kabukları soyulur (katı şekilde haşlanması gerekir).

4- Hazırlanmış olan dikdörtgen kıymaya haşlanmış bezelye ve havuçlar bir sıra dizilir. Havuçların üzerine sırayla haşlanmış yumurtalar yerleştirilir. Köftenin baş kısmından tutularak dikkatli bir şekilde rulo haline getirilir.

5- Rulo köfteler alüminyum kağıda sıkıca sarılır. Kenarları sıkıştırılır. Bir fırın tepsisine yerleştirilip, kızgın fırına verilir.

6- İyice pişince fırından alınıp, dikkatlice kağıdından sıyrılır. Dilimlere bölünüp, yanında patates püresi ile servis yapılır.

7- Arzu edilirse 1 kaşık salça 1 su bardağı suda ezilir. Köfte tencereye yerleştirilip üzerine bu sos dökülür. Kısık ateşte arada bir çevrile çevrile pişirilir.

8- 1 fincan kırık pirinç bir miktar su ile cezvede haşlanıp, suyu süzdürülüp köftede pirinç unu yerine kullanılırsa daha güzel sonuç elde edilir.

9- Rulo köftenin yanında garnitür olarak servis yapabileceğiniz mantar kavurması tarifini veriyoruz:

Not: Bu köfte yağsız kıymadan yapılıp kağıda sarmak yerine koyun gömleğine sıkıca sarılır. Kalın yorgan ipliğiyle rosto gibi bağlanıp, pi-f şirilirse daha lezzetli olur.

Kategoriler: Köfte Tarifleri

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.